Blog Style 5

This is a custom subpage description.

1 Ocak'ta yürürlüğe girecek İş Güvenliği Yasası'na az bir zaman kala, bazı işletmelerin yaptırması gerektiği halde risk analizini yaptırmadığı bildirildi.

Yeni İSG Yasası'nın sadece az tehlikeli ve 50’den az çalışanı olan işletmelerde gerekli uzman personel istihdamı ile ilgili zorunluluğun 2014 yılında uygulanacağını vurgulayan Mavi Akademi Genel Müdürü Güler Özkartal, "Yasa maddeleri çok açık, sonuçları ağır olur." uyarısında bulundu.

Risk analizinin, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın işletmelerde ne şekilde uygulanacağına yönelik yol haritasının ilk adımı olduğunu belirten Güler Özkartal, yasanın yanlış yorumundan kaynaklanacak kayıpların büyük olabileceğini anlattı. Özkartal, yasanın yorumunda yapılan en büyük hatanın, sadece çalışan sayısı 50 ve üzeri olan işletmelerde işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli bulundurma zorunluluğunun 1 Ocak 2013 tarihinde başlayacağı, oysaki çalışan sayısı 50 ve altında olan işletmelerde de bu tarihte yasanın öngördüğü, iş güvenliği eğitimlerinin, ilk yardım eğitimlerinin, risk analizi, acil durum planlarının yapılması gibi birçok faaliyetin yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Devamını oku

Birlik İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği (BİR-DER) Başkanı Abdullah Bozkır, son günler de iş sağlığı ve güvenliği hakkında yapılan açıklamalarda iş kazalarının, gündemde olmasının en az onun kadar önemli olan meslek hastalıklarını unutturduğunu söyledi.

Cihan Muhabiri’ne konuşan BİR-DER Başkanı Abdullah Bozkır, bazı meslek dallarında yıllardır çalıştıktan sonra ‘tam rahat edeceğim’ diyen kişinin hastalık pençesine düştüğünü söyledi. Bozkır şunları kaydetti: “Rahat edeceğinizi düşündüğünüz an hastalanıp, doktora gidiyorsunuz kötü haber geliyor. ‘Maalesef kansersiniz’. Ne acı bir durum çalıştığınız ortamdaki fiziki, biyolojik, kimyasal, ergonomik ve psikolojik riskler vücutta yılların birikimini yapmış ve tam dinlenme zamanında hastane kapılarında sürünüyorsunuz. Ülkemizde henüz tanımlanmamış meslek hastalıkları var. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde meslek hastalıklarına maruz kalan insan sayısının ortalaması bize göre çok yüksek bu ilk etapta sevindirici bir haber gibi geliyor; ancak tam teri çok üzücü ve endişe verici çünkü ülkemizde meslek hastalıkların tanımlanması kayıt altına alınması yok denecek kadar az.”

Devamını oku

İş cinayetleri durmadan devam ediyor. İzmir Aliağa’da bulunan Öge Gemi Söküm’de çalışan 27 yaşındaki Ersin Eker’in üzerinden kepçe geçmesi sonucu hayatını kaybetti. Santiyede kalan ve işe yeni başlayan Eker’in cenazesi, otopsi için hastaneye kaldırıldı.

6 işçi yaralı

Ankara Mamak Belediyesi’ne ait spor ve sosyal tesis kompleksi inşaatında meydana gelen göçükte de, 6 işçi yaralandı. Başak mahallesinde yapımı devam eden Mamak Belediyesi’ne ait spor ve sosyal tesis kompleksi inşaatında çalışmalar sırasında göçük meydana geldi. Göçükte 6 işçi enkaz altında kaldı. Yaralanan işçiler, itfaiye ve diğer işçilerin yardımıyla enkaz altından çıkarılarak, ambulansla çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Servis kaza yaptı

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde ise, bir mermer fabrikasında çalışan işçilerini taşıyan servis minibüsü şarampole devrildi, 10 işçi yaralandı. Kaza, dün saat 17.00 sıralarında, Kocapınar köyü girişinde meydana geldi. Bir mermer fabrikasında çalışan işçileri taşıyan Akif Alpay (49) yönetimindeki servis minibüsü, Acıpayamídan Kuyucak Köyü yönüne giderken kontrolden çıktı. Şarampole yuvarlanan minibüste şoför Alpay ile 9 işçi yaralındı.

Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında meydana gelen iş kazasında 1 işçi yaşamını yitirdi, 3 işçi yaralandı.
TTK Armutçuk Müessesesi kömür ocağının -400 kotunda kömür nakli yapıldığı sırada Adem Candan'ın kullandığı kömür vagonlarını çeken motor, raydan çıkarak işçilerin üzerine devrildi.

Kazada sürücü Candan ile motor altında kalan Saffet Koç, İsmail Uzan ve Cevdet Baytekin yaralandı. Motor altında sıkışan maden işçileri, mesai arkadaşları
tarafından çıkartılarak çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Ereğli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan maden işçisi Koç, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. İşçilerden Baytekin'in durumunun ağır
olduğu, Candan ve Uzan'ın hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

Bu arada hastaneye gelen maden işçilerinin yakınlarının sinir krizi geçirdiği görüldü.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Genel Maden İşçileri Sendikası Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazada 1 işçinin yaşamını yitirdiğini, 3 işçinin de yaralandığını belirterek, "Acımız çok büyük" dedi.

 

Çelik, 2011'de 69 bin 227 iş kazası yaşandığını, 2 bin 216 kişinin sürekli iş göremezlik raporu aldığını, 697 kişinin meslek hastalığına yakalandığını, meslek hastalığına yakalananlardan 10'unun yaşamını yitirdiğini, 123'ünün ise sürekli iş göremezlik raporu aldığını ifade etti.

Kaza sayısı yükseldi

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel'in soru önergesini yanıtlayan Çelik, 2003-2011 arasındaki iş kazaları ve meslek hastalıklarına ilişkin istatistiksel bilgileri açıkladı. Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın haberine göre Çelik'in açıkladığı rakamlara göre 2011'de 69 bin 227 iş kazası yaşandı, bin 700 işçi, bu iş kazalarında yaşamını yitirdi, 2 bin 216 işçi sürekli iş göremezlik raporu aldı, 697 işçi meslek hastalığına yakalandı, meslek hastalığına yakalanan işçilerden 10'u yaşamını yitirdi, 123'ü iş göremezlik raporu aldı.

Çelik'in verdiği bilgilere göre 2010'a oranla iş kazası sayısı yüzde 10,1, ölen işçi sayısı ise yüzde 17,7 oranında arttı. Çelik'in verdiği rakamlara göre 2003-2011 arasındaki rakamlar şöyle...

Devamını oku

Daha önce de sınırlı kapsamıyla yaşamımızda olmasına rağmen, 6331 sayılı yasayla, 2013 yılı itibariyle İş Sağlığı ve Güvenliği kavramı, iş dünyasının önemli bir parçası haline geldi.

Yeni yasayla işverenlere zorunluluklar ve yükümlülükler getirilirken, İSG hizmeti verilebilmesi için de, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin iştigal edeceği bir meslek sınıfının oluşumu gerçekleşti. Bu meslek, medyamızda hızla parlatıldı, ciddi kazançlar elde edileceği vurgusu yapıldı. Çünkü piyasanın ihtiyacını karşılayabilecek sayıda uzman yoktu. Şartları tutan birçok insan bu mesleği yapabilmek için gerekli uzmanlık belgesini almanın derdine düştü ve aldı. Halen de uzmanlık belgesine sahip olmak için adeta hücum devam ediyor.

Konuyla ilgisi ve bilgisi olan veya olmayan kişilerce Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB) kuruldu ve hızla çoğalmaya devam ediyor. Çünkü iş alanı bakir, umulan kazanç tatlı görülmektedir...

Devamın oku

30 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile işverenlere, yeni yükümlülükler getirildi.

Bunlardan biri de apartmanlarla ilgili.

“Kapıcı” çalıştıran apartmanlar ile işçi statüsünde “yönetici” çalıştıran apartmanlara, yeni bir yükümlülük geldi.

Buna göre, apartman yönetimi/kat malikleri kurulunun;

- İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için “iş güvenliği uzmanı” ile “işyeri hekimi” çalıştırmaları ya da

- Bu hizmetin tamamını veya bir kısmını, “ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden” hizmet olarak almaları,gerekiyor. Konuyla ilgili ayrıntılar, yakında bir yönetmelikle açıklanacak.

HER AY İÇİN 10 BİN LİRA CEZA

Yukarıda belirtilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanını görevlendirmeyen veya bu hizmeti almayan apartman yönetimine/kat maliklerine, görevlendirmediği uzman ve hekim için her ay 5+5=10 bin lira “idari para cezası” uygulanacak.

ÖRNEK: Kapıcı çalıştıran bir apartmanda, yönetimin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini satın alma yoluna gitmediği veya bu nitelikleri taşıyan kişileri çalıştırmadığı tespit edilmiştir.

Bu durumda, her ay işyeri hekimi için 5 bin, iş güvenliği uzmanı için 5 bin lira olmak üzere, toplam 10 bin lira “idari para cezası” kesilecek. Cezanın tutarı yıllık bazda (yani bir yıl boyunca olayın devam etmesi halinde) 120 bin lira olacak. Ceza 120 bin lira ile de sınırlı değil. Daha da artabilecek (6331 sayılı Kanun Md.26/b).

Bu cezaları, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü uygulayacak.

Ceza tutarı, işyerindeki işçi sayısı ile orantılı değil. Örneğin bir işçi çalıştıran apartmana da 100 işçi çalıştıran işyerine de her ay 5 + 5 = 10 bin lira idari para cezası kesilebilecek...

Devamını oku

Page 1 of 5

Resent Works

Latest Tweets

Tumblr Importer plugin lets you move the blog from Tumblr to WordPress

http://thenextweb.com/apps/2011

30 Oct via Proximo

Million different people (from one day the next) @ Costumes On Haight

http://instagr.am/p/R8pdR/

27 Oct via Andrea

Color of the Day: "Halloween Luver is flip_n_twist23. http://clrlv.rs/uSlsZk

27 Oct via Web Vision

Registration

Register in to your account

Register

Authorization on the site

Sign in to your account

General skins

Background

Color schemes

Heading Font

Reset styles